ŞİLE ENGELLİLER YAZ KAMPI PEYZAJ TASARIMI

ŞİLE ENGELLİLER YAZ KAMPI PEYZAJ TASARIMI

Proje Bilgileri

MİMARİ TASARIM PROJESİ
MİMARİ UYGULAMA PROJESİ
PEYZAJ PROJESİ
PROJE YERİ / TARİHİ: İSTANBUL / 2014 – 2015
TOPLAM İNŞAAT ALANI: 11.000 m²
TOPLAM PEYZAJ ALANI: 82.000 m²
 
İŞVEREN: İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ – YÜKSEL PROJE
MİMARİ EKİP: NİLÜFER ÇİÇEK, TUĞÇE DARCAN, NERGİS KUM SEZER, A. CANSIN ÖZER, MUSTAFA ŞELECİ
PEYZAJ PROJESİ: ARTI EKSİ PEYZAJ

ŞİLE ENGELLİLER YAZ KAMPI – PEYZAJ TASARIMI

Şile’nin Alacalı Köyü yakınlarında 82 dönümlük arazi üzerinde engelli bireyler ve ailelerine yönelik bir dinlence merkezi olarak tasarlanan tesis, İstanbul’un ikinci ve en büyük engelli yaz kampı unvanına sahiptir. Bedensel ve/veya zihinsel engelli bireylere yılın belirli bir zaman diliminde aileleriyle birlikte tatil yapma fırsatını sunan merkezin projelendirilmesi, sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde büyük bir özen ve ciddiyetle ele alınmıştır.
Engelli bireylerin her türlü eylem ve aktiviteyi fiziksel ve psikolojik açıdan en uygun koşullarda gerçekleştirebilmelerini esas alan ‘erişilebilirlik’ kriteri, tesiste yer alan binaların arazi üzerindeki yerleşimlerini belirleyen temel faktör olarak öne çıkmıştır. Fonksiyonların açık alandaki dağılımını şekillendiren diğer bir tasarım girdisi olan ‘olanak eşitliği’ prensibi doğrultusunda, engelli bireylerin ortak kullanım alanlarına mümkün olduğunca eşit mesafede konaklayabilmesi sağlanmıştır. Özellikle konaklama birimlerinin gruplandırılması esnasında ‘mahremiyet’ kavramı ön planda tutulmuştur. Birbirine bakan konaklama girişleri arasında ayırıcı peyzaj düzenlemeleri tasarlanmış olup, terasların birbirini görmeyecek şekilde deniz manzarasına doğru yönlendirilmesine dikkat edilmiştir. Rekreasyon alanları ve peyzaj düzenlemesi için seçilen döşeme malzemeleri, kent mobilyaları ve oyun gruplarının engelli kullanımına uygunluğu göz önünde bulundurulmuş, sert zeminler ve yeşil alanlar arasındaki geçişlerde kot farkı bulunmamasına dikkat edilmiştir.
Engelli bireylerin ve ailelerinin çeşitli sosyal aktiviteler ve spor faaliyetleri aracılığıyla bir araya gelerek verimli ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla, her yaş grubu ve ilgi alanına hitap edebilecek açık hava faaliyet alanları tasarlanmıştır. Mini futbol sahası, basketbol / voleybol sahası, tenis kortları, mini golf alanı, okçuluk parkurları ve açık manej alanı ile tüm engelli bireylerin bedensel kapasitelerine uygun sportif faaliyetlerle sosyalleşebilmesi hedef alınmıştır. Çeşitli açık hava etkinlikleri ve film gösterimleri için kullanılabilecek bir amfitiyatro ve farklı duyulara yönelik olarak özelleşen oyun ve aktivite alanlarıyla da, engelli bireylerin bilişsel faaliyetlerini güçlendirecek aktivitelerle bir araya gelmeleri amaçlanmıştır. Yeşil alan düzenlemesi içinde önerilen dinlenme ve piknik noktaları ise tüm kullanıcılara hitap eden rekreasyon öğeleri olarak öne çıkmaktadır.